הכשרת מורים למיינדפולנס בגישת MBSR תש”פ2019-03-26T14:03:37+03:00

הכשרת מורי מיינדפולנס בגישת MBSR  

מחזור שביעי, שנת הלימודים תש”פ 2019-2020

מנהל אקדמי: ד”ר אסף פדרמן 

התכנית להכשרת מורי מיינדפולנס בגישת MBSR הוקמה בשיתוף המרכז להוראה ומחקר של מיינדפולנס באוניברסיטת בנגור ונתמכת על ידו. היא מזכה את המשתתפים בה בתעודה מטעם המרכז הבינתחומי הרצליה. 

בוגרי התכנית יוכלו להצטרף לקהילת המורים המשגשגת של מכון מודע ויקבלו תמיכה מקצועית וחברות בקהילה של מורים ומדריכים. מכון מודע פועל כדי לקדם את התחום בארגונים שונים, כולל משרד החינוך, והבריאות.

בוגרי התכנית שיתחילו ללמד ימשיכו בהתפתחות מקצועית הכוללת הדרכה אישית או קבוצתית (supervision), השתלמויות מתקדמות, ויוכלו בהמשך להגיש מועמדות לקבלת תעודת מורה מוסמך על פי הקריטריונים של MBI:TAC המקובלים בעולם.

להגשת מועמדות לתכנית הכשרת המורים

מבנה התוכנית

התכנית מורכבת מארבעה קורסים וההשתתפות בהם חובה:

 1. ריטריט מיינדפולנס בגישת MBSR. ארבעה ימים, שלושה לילות, בתנאי פנימייה. תומר בשן ושרית זר אביב.
 2. מיינדפולנס בבודהיזם ובמערב. העוסק בפרשנויות השונות למיינדפולנס במסורת הבודהיסטית העתיקה והמודרנית. ד”ר קרן ארבל (וד”ר אסף פדרמן)
 3. מנגנונים פסיכולוגיים ומוחיים במיינדפולנס, העוסק בפסיכולוגיה ומדע המוח של מיינדפולנס. הקורס בשילוב סרטונים וחומרים מקוונים אחרים שנוצרו במכון.
  מרצים: ד”ר נועה אלבלדה, ד”ר נאוה לויט בן נון, ד”ר יוליה גולנד, ד”ר אסף פדרמן, אנה גוטקובסקי, עמוס אבישר.
 4. ריטריט הכשרת מורים המתמקד בפדגוגיה של הוראת מיינדפולנס בקבוצה הלכה למעשה.
  שרית זר אביב, תומר בשן, אנה גוטקובסקי (וד”ר אסף פדרמן) 

תנאי קבלה

תכנית ההכשרה מיועדת לבעלי נסיון משמעותי במדיטציית מיינדפולנס והיכרות עם גישות MBSR או MBCT. היא אינה מתאימה למי שאין לו תרגול קבוע וממושך של מיינדפולנס.

 1. השתתפות בקורס MBSR או MBCT שהועבר על ידי מורה שהוכשר לכך. הקורס התקיים בשלוש השנים האחרונות, והסתיים לא יאוחר מסוף אוגוסט 2019 .
 2. תרגול מיינדפולנס קבוע (5 פעמים בשבוע) בשנתיים האחרונות.
 3. השתתפות בשני ריטריטים של 6 ימים (5 לילות) בשתיקה: ויפסנה, או מדיטצית תובנה. לפחות אחד הריטריטים התקיים בשנתיים האחרונות.
 4. תואר ראשון לפחות. תינתן עדיפות לבעלי תארים מתקדמים מתחומי הייעוץ, הטיפול, החינוך והבריאות. מועמדים ללא תואר יידונו לגופו של אדם בהתאם לנסיון מקצועי רלוונטי.
 5. נסיון עבודה מעשי בתחום רלוונטי – 3 שנים לפחות.

האם אני עונה על תנאי הקבלה?

השתתפתי בקורס MBSR או MBCT

תרגלתי מדיטציה 5 פעמים בשבוע בשנתיים האחרונות

יש לי תואר ראשון או הכשרה מקבילה במקצוע רלוונטי: טיפול, ייעוץ, חינוך,בריאות

עבדתי במקצוע זה במשך שלוש שנים

השתתפתי בשני ריטריטים בשתיקה, בני 6 ימים לפחות. שניהם של ויפסנה או מדיטציית תובנה

אחד מהריטריטים התקיים בשנתיים האחרונות.

אם ענית כן לכל הסעיפים, נשמח אם תגיש/י את מועמדותך!

מחיר ההשתתפות בתכנית

שכר הלימוד הוא 9,250 ש”ח

תשלום בעבור לינה ואוכל בתנאים משופרים בשני ריטריטים (סה”כ 11 יום) = 3,500 ש”ח*

שני התשלומים ייגבו מראש, לפני תחילת שנת הלימודים. 

מלגות בשכר הלימוד עד 100% יינתנו לדוברי ערבית מתאימים. מספר קטן של מלגות הנחה יישקלו על בסיס סוציואקונומי בהתאם לתקציב הקורס.

*עלויות הריטריטים הינן מוערכות ועשויות להשתנות בהתאם לסוג החדר ומספר המשתתפים. הריטריטים מתוכננים להתקיים במלון אירוח כפרי בקיבוץ בית אורן, בתנאים מצוינים. ייתכן והמחיר יהיה נמוך יותר אך נדע זאת רק בהמשך

מדיניות ביטולים

 • עד 30 ביולי 2019 יינתן החזר כספי מלא למעט דמי טיפול של 150 ש”ח. 
 • עד 30 באוגוסט 2019 יינתן החזר בגובה 50% משכר הלימוד והתשלום לריטריט.
 • החל מ 1 בספטמבר לא יתאפשר החזר כספי.

פרטי הקורסים

סה”כ 174 שעות לימוד

ריטריט מיינדפולנס בגישת MBSR

18-21 לספטמבר, 2019 | 38 שעות לימוד

הריטריט ייפתח בהיכרות עם משתתפי התוכנית ועם תכניה. הוא ימשיך כריטריט תרגול בשתיקה בו נתרגל מבחר תרגולים מתוך MBSR נעמיק בהם, ונכיר את השימושיות שלהם באופן אישי. יהיו הזדמנויות לשיחות אישיות או בקבוצות קטנות.

מיינדפולנס בבודהיזם ובמערב  |  30 שעות לימוד

מפגשים שבועיים בימי רביעי בין השעות 16:00-20:00
ב”מדיטיישן פאקטורי” – רח’ משכית 27 (“בית קורקס”), באזור התעשייה של הרצליה פיתוח
בתאריכים הבאים:
23/10
30/10
6/11
13/11 – חד פעמית יתקיים במיקום אחר אשר יעודכן בהמשך
20/11
22/11 – חד פעמית ביום שישי בין השעות 9:30-14:00

במסגרת הקורס נלמד על מדיטציה ומיינדפולנס במסורת הבודהיסטית וכיצד המפגש עם המערב בעת המודרנית השפיע על תנועת המיינדפולנס ובמיוחד על MBSR ועל MBCT .

נלמד מתוך כתבים בודהיסטים המתארים מדיטציה ונלמד על הפרשנויות השונות שהם קבלו באסיה במהלך השנים, עד העת המודרנית. נלמד מושגים עיקריים הקשורים לתרגול מדיטציה במסורת הבודהיסטית, בתרגול ובעיון.

מנגנונים פסיכולוגיים ומוחיים במיינדפולנס  |  27 שעות לימוד

מפגשים שבועיים בימי רביעי בין השעות 16:00-20:00
ב”מדיטיישן פאקטורי” – רח’ משכית 27 (“בית קורקס”) באזור התעשייה של הרצליה פיתוח
בתאריכים הבאים:
4/12
11/12  
18/12  
25/12  
1/1

בקורס ייעשה שימוש נרחב בחומר מוסרט ומוקלט בנוסף למפגשים בכיתה. המשתתפים יכינו שיעור קצר על נושא מדעי אותו יעבירו בקבוצה קטנה של 3 משתתפים. כמו כן נלמד על ההשפעה שיש לאימון מיינדפולנס מהבחינה המוחית והפסיכולוגית. נכיר את המחקר העדכני וההתפתחות ההיסטורית שלו ונסקור כיוונים חדשים שהוא פותח. נלמד על התיאוריות שמסבירות כיצד מיינדפולנס עובד ומדוע הוא נמצא כמועיל להפרעות מסוימות (אבל לא לאחרות).

נושאים: גמישות מוחית, ״טייס אוטומטי״, המוח הרגשי, לחץ כרוני, המוח הגופני, יישומים של מיינדפולנס בפסיכולוגיה, המוח והעולם, העצמי והאחר, מחקר יישומי על מיינדפולנס.

ריטריט הכשרת המורים

11-18/2/2020 | 79 שעות לימוד

הריטריט מיועד להכנת המשתתפים לקראת הוראה של קורס “הפחתת מתחים באמצעות מיינדפולנס” (MBSR) ויכלול הצגה שיטתית של חומרי הלימוד והתרגולים. כל המשתתפים יקבלו לווי ידי מורי הקורס, כך שתתאפשר עבודה בקבוצות קטנות וכן תהיינה הזדמנויות למפגשים אישיים. הלימודים יתקיימו במשך כל היום, בין השעות 21:00-7:00. הלינה במקום. המשתתפים יתרגלו מיינדפולנס וילמדו את הרכיבים השונים של MBSR תוך שימת דגש על חקירה (inquiry), רפלקסיה ודיאלוג על החוויה האישית שלהם.

למרות שקיימת חפיפה בין התכנים והמיומנויות הכרוכים בהוראה של MBSR ושל MBCT הריטריט לא נועד להכשיר מטפלים לטיפול קוגניטיבי מסוג MBCT. השתלמות מומחים בנושא תתאפשר לבוגרי התוכנית.

מרצי התכנית

ד”ר אסף פדרמן, מנהל שותף ומפתח תכניות במכון מודע למיינדפולנס, מדע וחברה במרכז הבינתחומי הרצליה. בעל תואר דוקטור בפסיכולוגיה (Ph.D.) מאוניברסיטת ווריק באנגליה ובוגר תכנית ההכשרה למורי MBSR/MBCT באוניברסיטת בנגור. מטפל התנהגותי-קוגניטיבי ועמית הוראה באוניברסיטת חיפה.

ד”ר נאוה לויט בן נון, חוקרת מוח, מנהלת מרכז סגול למוח ותודעה ומרצה בבית ספר ברוך איבצ’ר לפסיכולוגיה, במרכז הבינתחומי הרצליה. השלימה את לימודי התואר הראשון בפיזיקה באוניברסיטה העברית ואת לימודי הדוקטורט בנוירוביולוגיה במכון ויצמן למדע. בוגרת תכנית ההכשרה למורי MBSR מטעם אוניברסיטת בנגור ומכון מודע.

ד”ר קרן ארבל, חוקרת ומתרגלת את הדרך הבודהיסטית במשך 19 שנים, במהלכם למדה ותירגלה עם מורים רבים במסורת הבודהיסטית בארץ ובעולם, במסגרת ריטריטים ותקופות התבודדות ארוכות. קרן כתבה את עבודת הדוקטורט שלה על התיאוריה של המדיטציה בבודהיזם המוקדם. בשנים האחרונות מלמדת פילוסופיה ופסיכולוגיה בודהיסטית באוניברסיטת תל-אביב ומנחה מפגשי לימוד ותרגול של הדרך הבודהיסטית בעמותת “תובנה”, בית ספר “פסיכודהרמה” ועוד.

ד”ר נועה אלבלדה, מרצה בבית ספר ברוך איבצ׳ר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי הרצליה ובאוניברסיטה הפתוחה. נועה השלימה את לימודי התואר הראשון בפסיכולוגיה וחינוך מיוחד ואת לימודי הדוקטורט (במסלול ישיר) בפסיכוביולוגיה באוניברסיטת תל-אביב. עבודת הדוקטורט של נועה עסקה בהשפעה של ארועי עקה (סטרס) בינקות על תהליכים התפתחותיים של המוח ועל הסיכון להופעת מחלות פסיכיאטריות כגון סכיזופרניה ודיכאון בבגרות.

שרית זר אביב, מנחת קורסי MBSR בהכשרת מכון מודע ואוניברסיטת בנגור, מתרגלת ומלמדת מדיטציה בעמותת “תובנה”, מורה ליוגה ויג’נאנה ופסיכותרפיסטית גופנית בשיטת ביוסינתזה.

תומר בשן, מנחה קורסי MBSR בהכשרת מכון מודע ואוניברסיטת בנגור, מתרגל ומלמד מדיטציה בעמותת “תובנה”, בעל תואר M.A בטיפול בתנועה, פיזותרפיסט BPT, מטפל בגישת האקומי לפסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס, מורה לצ’י קונג ומטפל שיאצו. תומר מרכז את התוכנית השנתית להעמקה במיינדפולנס במכון מודע.

אנה גוטקובסקי, מנחת קורסי MBSR בהכשרת מכון מודע ואוניברסיטת בנגור. [מתרגלת מדיטציה בעמותת תובנה] בעלת תואר MA בטיפול בתנועה. מטפלת במסגרות ציבוריות הן של בריאות הנפש והן של החינוך המיוחד. מדריכה ומנחה של צוותים חינוכיים ופארה-רפואיים.

ד”ר יוליה גולנד, חוקרת מוח ומרצה בבית ספר ברוך איבצ’ר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי הרצליה. השלימה את לימודי הדוקטורט שלה במכון ויצמן למדע ובאוניברסיטה העברית בירושלים, שעסק בתהליכי סנכרון עצבי ברשתות מוחיות. כיום עוסקת בחקר התהליכים הביולוגיים המעורבים באינטראקציה בינאישית.

לבירורים ושאלות: liraz.many@post.idc.ac.il | 054-6222951

“רוצה מאוד מאוד להודות לכם על חווייה נדירה, מפתיעה ועמוקה. על האנושיות הנדירה, שהיא השראה בפני עצמה. לא ציפיתי לדבר, לא ידעתי איך יהיה, ואני חושבת שהתוכנית מדהימה ושמחה להיות חלק מזה”.(משתתפת במחזור ג’ של התכנית)

“הקורס היה מאוד יסודי, מלמד, נתן המון חומרים, כלים, רעיונות… מאוד מקצועי! ההשקעה והמחשבה שהוכנסו לקורס היו מאוד מורגשות.”(משתתפת במחזור ג’ של התכנית)

“הקורס מאורגן באופן יעיל עם מינונים נכונים בין החלקים ההתנסותיים לחלקים הלימודיים. גודל הצוות נתן מענה לצרכים ומיקום הקורס בבית אורן מצויין!”(משתתף במחזור ד’ של התכנית)

“נהניתי ונתרמתי מאוד מסגנון ההנחיה של המרצים. הקורס מובנה בצורה טובה מאוד, האווירה מאוד תומכת, וכך גם האנשים וכל סביבת העבודה (אוכל, נוף, משתתפים, מורים)”(משתתף במחזור ד’)