התכנית להסמכת מורי MBSR בישראל2018-12-09T14:23:59+03:00

התכנית להסמכת מורי MBSR בישראל

פרסום ראשון והזמנה 2018

אנחנו שמחים להכריז על הפתיחה של תוכנית ההסמכה – שהיא מסלול לתעודת הסמכה מטעם מכון מודע, ולהכרה בינלאומית, הכוללת בחינה של מיומנויות ההוראה ומתן תעודת מורה מוסמך מטעם מכון מודע.

התכנית מיועדת לבוגרי התוכנית להכשרת מורי מיינדפולנס בגישת MBSR של מכון מודע, ולמורים אחרים המלמדים MBSR או MBCT ועברו הכשרה מתאימה.

הרשמה לתהליך הסמכת מורי מיינדפולנס בגישת MBSR

רקע: ההבדל בין הכשרה להסמכה

משנת 2013 מכון מודע מקיים תוכניות הכשרה למורי מיינדפולנס בגישת MBSR. התוכניות נבנו בשיתוף עם המרכז למחקר והוראה של מיינדפולנס באוניברסיטת בנגור. בדומה למרכזים אחרים בעולם, תוכנית ההכשרה הוגדרה מראש כתוכנית לימודים ולא כתוכנית להסמכת מורים או מטפלים.

מה ההבדל?

תוכנית הסמכה מחייבת את הגוף המסמיך לבחון את מיומנויות ההוראה ולהעניק ציון שמשקף את מקומו של המורה בהתאם לסטנדרטים שנקבעו מראש. תוכנית ההסמכה תעשה זאת בפעם הראשונה בישראל, ובהתאם לתוכניות מקבילות בעולם.

אנחנו חושבים שתוכנית ההכשרה מצוינת ושבחרנו בקפידה רק את מי שמתאים להיכנס למסלול הוראה,אבל לא שילבנו בה מודל של הערכה מקצועית. עכשיו הגיע הזמן להכניס אל המסלול מודל כזה שיתמוך בתהליך ההתמקצעות והרצינות של התחום כולו.

התועלת במודל ההסמכה

תלמידי הקורסים שלכם– יוכלו לקבל חוות דעת אובייקטיבית. תעודת “מורה מיינדפולנס מוסמך” תהיה חותמת מטעם מכון מודע שאנחנו יכולים להמליץ בלב שלם על איכות ההוראה שלכם.

גופים מקצועיים ואירגונים– יוכלו לקבל אמת מידה אובייקטיבית לגבי מידת המקצועיות שלכם.

אתם, מורי הקורס– תוכלו לקבל הערכה מדוייקת לגבי החלקים החזקים שלכם והחלקים שדורשים חיזוק. ההבנה הזו תוכל להזין גם את תהליך ההדרכה והלימוד העצמי שלכם. חלק זה יהיה לעיניכם בלבד, ולא יהיה כלול בתעודה.

מכון מודע– נוכל סוף סוף בלב שלם להמליץ על מורים ולא להסתפק באמירה הכללית שמן דהו למד אצלנו. ההסמכה שלכם תופיע באתר של מכון מודע ובערוצי הפרסום האחרים.

העולם–תוכנית ההסמכה שלנו תהיה מוכרת על ידי הגופים הבינלאומיים איתם אנחנו בקשר. בכל העולם גופי הכשרה מתחילים להעריך את הבוגרים שלהם. זה חלק מתהליך התמקצעות עולמי שחשוב במיוחד לאור השימוש במיינדפולנס לטרנספורמציה אישית וטיפולית. בגלל הפופולריות של MBSR ישנם גם מורים המלמדים ללא הכשרה כלל, וללא שמישהו בדק מה ואיך הם מלמדים. בכל העולם מבקשים להסדיר את הנושא.

 איך זה הולך לעבוד

תהליך ההסמכה כולל צפייה בצילום וידאו של הקורס שלכם. עליכם לצלם קורס MBSR בוידאו ולהגיש אותו למכון. שני מעריכים בכירים ייצפו בנפרד בשיעורים ויעריכו את מיומנות ההוראה על-פי שישה קריטריונים אובייקטיביים. מי שעומד בראש צוות המעריכים יהיה אסף פדרמן שלמד להשתמש בכלי ההערכה MBI-TAC באנגליה.

מודל ההערכה הינו MBI-TAC שנוסח ופותח באוניברסיטת בנגור, ונמצא בשימוש גופי ההכשרה האנגליים ובמקומות אחרים בעולם. ניתן לעיין בו באופן פתוח. הקבצים מצורפים בהמשך.

השנה – באופן חד פעמי – מי שיירשם לתוכנית ההסמכה יוזמן ללא תשלום נוסף להשתתף בסדנא בת יומיים העוסקת בתהליך ההסמכה עם מפתחת השיטה ד”ר רבקה קריין מאוניברסיטת בנגור. הסדנה תתקיים בהרצליה בתאריכים 1-2 בפברואר 2019.

(הסדנה תהיה פתוחה גם לנרשמים אחרים על בסיס מקום פנוי במחיר 650 ש”ח).

אני רוצה! מה הצעד הבא?

  1. לקרוא את דף ההנחיות לתוכנית ההסכמה ואת המידע הנלווה
  2. לצלם קורס בהתאם להנחיות המפורטות בדף
  3. לשלם את דמי הרישום להסמכה ע”ס 3500 ₪ – לינק לאתר התשלומים
  4. לשלוח / להעביר ללירז מני את צילומי הקורס שלכם לצורך הערכה.
  5. אחד מאיתנו יהיה אתכם בקשר לגבי פידבק טלפוני ותוצאות התהליך.

למה זה עולה 3500 ש”ח? האם זה כדאי?

הסיבה המרכזית היא שזה תהליך עתיר משאבים שדורש שעות רבות של צפייה וניתוח על-ידי שני מנחים מנוסים. זו גם הזדמנות לקבל פידבק מסודר על היבטים של ההוראה שלכם שאולי איש לא הסתכל עליהם בעין מקצועית קודם לכן.

נא לקרוא את ההנחיות בעיון!

הנחיות להרשמה לתוכנית ההסמכה

הנחיות לצילום הקורס

עליך להגיש מינימום של 4 שיעורים מצולמים מתוך קורס יחיד של MBSR  או MBCT.* מומלץ להגיש את הקורס כולו.

אנחנו מעוניינים לצפות בשני שיעורים מהחלק הראשון של הקורס (שיעורים 1,2,3,4) ושני שיעורים מהחלק השני של הקורס (5,6,7,8). אם בחרתם להגיש רק ארבעה צילומים ולא את הקורס כולו – הקפידו שהארבעה כוללים שניים מהחלק הראשון ושניים מהחלק השני.

על הצילום להתמקד במורה בלבד. עד כמה שאפשר יש להמנע מצילום המשתתפים. כמובן שזה לא אפשרי לגמרי, אבל המורה יהיה במרכז.

עליכם לבקש אישור מראש, בכתב, מהמשתתפים על כך שהקורס מצולם ולידע אותם בכתב שצילומי הקורס יועברו למכון מודע לצורך תהליך ההערכה שיבוצע על ידי מספר מצומצם של אנשי מקצוע בכירים. יש לעדכן את המשתתפים כיצד אתם שולחים את החומר המצולם (בדואר, או דרך האינטרנט בפורמט דיגיטלי). עדכנו אותם גם אודות העותק של הצילום שאתם שומרים אצלכם.

שמרו עותק לגיבוי אצלכם.

חשוב שיהיה אפשר לשמוע ולהבין את דברי המורה.

על הצילום לכלול שיעור שלם של מינימום שעתיים ללא הפסקה, או שעתיים וחצי.

שמות הקבצים צריכים להביע בבירור על איזה שיעור מדובר.

*) במידה והינך מלמד/ת רק קורסים שאינם במבנה MBSR, אבל מבוססים על MBSR, יש להגיש בקשה אישית מראש כדי לבדוק אם זה אפשרי. הכוונה היא לקורסים שמותאמים לקהלים מיוחדים, כמו אוכלוסיה מבוגרת או צעירה או קורסים בבריאות הנפש, או בבית חולים או מסגרת מקצועית. חשוב לנו לדעת מראש אם הקורס אינו במתכונת מלאה, ומדוע המתכונת המיוחדת נבחרה.

הנחיות להרשמה

יש לקרוא את עיקרי המסמך המתאר את הקריטריונים להערכה.

כדאי לעבור על המסמכים כדי לבצע הערכה עצמית של מידת המיומנות שלכם. שימו לב שהתשלום בעבור תהליך ההערכה לא יוחזר גם במקרה שההערכה הסתיימה בציון שאינו עובר. מי שרק החל ללמד או לא צבר די נסיון או שעות הדרכה – עדיף לחכות.

למלא את טופס ההרשמה: לחץ כאן למילוי הטופס

ביצוע תשלום

יש לבצע את התשלום באמצעות אתר התשלומים

לאחר ביצוע התשלום יש להעביר אלינו את צילומי הקורס.

מדיניות ביטולים

  • הצילומים יועברו למעריכים תוך שבעה ימי עסקים מרגע קבלת אישור על קבלתם.
  • כל עוד הצילומים לא נבדקו על-ידי המעריכים, התשלום יוחזר בניכוי 150 ₪ דמי טיפול.
  • אחרי שהצילומים עברו למעריכים לא ניתן לבטל את ההרשמה ולא יבוצע כל החזר.

שליחת צילומי הקורס

יש לפתוח תיקייה אישית ב-Google Drive, לשתף באמצעות שליחת לינק לתיקייה ללירז מני בכתובת liraz.many@post.idc.ac.il

תיקיית גוגל דרייב אינה מאובטחת באופן מושלם.עליכם לוודא שאתם מוחקים אותם עם סיום תהליך ההערכה וקבלת התעודה. אם תרצו להעביר את הקבצים באופן אחר – נא תאמו זאת עם לירז.

חשוב שהתלמידים יבינו שצילומי הקורס יועברו למכון באופן לא מוצפן ודרך האינטרנט, ולהבהיר מה אתם עושים כדי לשמור על פרטיותם. מכון מודע יעשה את הצעדים הבאים, ואתם יכולים לצטט זאת:

“מכון מודע יקבל את הקבצים ויעביר אותם אל עד 3 מדריכים בכירים לצורך הערכה וניתוח. עם סיום התהליך, הקבצים יימחקו ממחשבי המכון ומחשבי המדריכים.”

מידע כללי על אופן ההערכה

תהליך ההערכה הוא תהליך מורכב בו שני מדריכים צופים בשיעורים שלמים ומבצעים הערכה בלתי תלוייה.

ההערכה נעשית על פי 6 תחומים, כשבכל תחום 4-5 מאפיינים. הם מתוארים בפרטי פרטים במסמכים הנלווים בעברית ואנגלית (קישורים מופיעים למעלה במסמך זה).

בכל תחום נמדדת מידת המיומנות של המורה החל מ”לא מתאים” וכלה ב”מומחה”. אנחנו בטוחים בלב שלם שאף אחד שסיים את תהליך ההכשרה עצמו לא יהיה בדרגת “לא מתאים”. אנחנו צופים שבודדים יגיעו לדרגת “מומחה”.

על מנת לעבור את תהליך ההסמכה על המורה לעבור לדרגת “מוכשר” שהיא הדרגה הרביעית מתוך שש ומתוארת ככה:

“בצפייה בשיעורים, ניתן לזהות את כל המאפיינים בכל תחום. חלק מהמאפיינים יבלטו בצורה טובה, וחלק יימצאו רק באופן חלקי ולא עקבי. המורה מציג דרגת מיומנות המאפשרת עבודה עם הקבוצה והוא בהחלט מתאים להוראה.”

על מנת לקבל תעודה על המורה להשיג דרגת מוכשר בכל אחד מששת התחומים. (ולא כממוצע בין התחומים).

ערעור

כיוון ששני מעריכים ייצפו בשיעורים באופן בלתי תלוי, והקריטריונים הם אובייקטיבים, אנחנו בטוחים שההערכה תשקף נאמנה את מידת המיומנות הנוכחית שלך.

בכל זאת, מתוך שקיפות ומחויבות יהיה מנגנון ערר. מנגנון ערעור על ההחלטה יכלול הגשת מכתב ערעור מנומק, המדגים באיזה תחומים ואיזה מאפיינים יש לדעתך לבצע תיקון של הערכת המיומנות בהתאם לדו”ח שקיבלת.

הערעור יוגש לוועדה שתהיה מורכבת מהמורים האמונים על הכשרת מורי מיינדפולנס במכון מודע. בראש הוועדה יעמוד ד”ר אסף פדרמן. הוועדה תתיעץ עם מורים מומחים בחו”ל לפי הנדרש. החלטת הוועדה תהיה סופית להגשה הנוכחית. אפשר יהיה להגיש קורס חדש לבדיקה אחרי שנה.